Vaše výsledky vyhľadávania

Môžete si dovoliť zobrať hypotéku a kúpiť nehnuteľnosť ?

pridané ahura na 23. apríla 2024
0

Kúpa domu, alebo bytu je jedným z najvážnejších rozhodnutí, ktoré väčšina ľudí urobí počas svojho života minimálne raz. 

Chcete bývať vo vlastnom ? 

Takéto vážne rozhodnutie, ako kúpa nehnuteľnosti ovplyvňuje množstvo faktorov a za určitých okolností je prenájom lepšou voľbou v závislosti od vašich osobných okolností.

Problém s bývaním rieši veľmi veľa hlavne mladých ľudí a rodín.

Ak ste v podnájme tak sa vám javí platenie nájomného, ako nevýhodné z dlhodobého hľadiska. V dnešnej situácií na finančnom trhu a trhu s realitami je aj samotný postup kúpy nehnuteľnosti na hypotéku a extrémne zadĺženie na desiatky rokov, ešte omnoho zložitejšie, ako sa môže zdať na prvý pohľad.

Financovať si svoje vlastné vysnívané bývanie, bez úveru na bývanie je pre mnohých úplne nereálne.

Hypotéka na nehnuteľnosť sa rovná nové bývanie.

 

Hypotéka nie je určite pre každého !

Je pre Vás lepšie prenajať, alebo kúpiť nehnuteľnosť?

Voľba medzi kúpou a prenájmom nehnuteľnosti patrí medzi zložité finančné rozhodnutia. V prvom rade je nákup nehnuteľnosti omnoho komplikovanejší proces, ako prenájom. Aby ste si mohli čo najjednoduchšie odpovedať na túto zložitú otázku, tak musíte zvážiť všetky najdôležitejšie finančné parametre. Najdôležitejším faktorom je cena nehnuteľnosti, ale nie jediným. Medzi ďalšie faktory patrí napríklad aj na ako dlho by som chcel kúpiť nehnuteľnosť a ostať žiť v danej lokalite. Nákup nehnuteľnosti býva finančne tým lepší, čim dlhšie v danej nehnuteľnosti ostanete bývať, pretože vaše poplatky sú rozložené na veľa rokov. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje rozhodovanie kúpiť, alebo prenajať  je úroková sadzba na hypotéke.

Ak si prenajmete napríklad nehnuteľnosť, ktorej kúpna cena je 150.000,- Eur na 20 rokov za menej ako 550,- EUR na mesiac, tak je pre vás z finančného hľadiska prenájom nehnuteľnosti výhodnejší.

Múdrosť rozhodnutia medzi kúpou a prenájmom závisí hlavne od  finančnej situácie a preferencií každého človeka.

Platí, že všetky nehnuteľnosti sú lokálne a každé mesto, alebo ulica môže mať svoju individuálnu dynamiku v sektore bývania, ktorú je potrebné zvážiť pri rozhodovaní o kúpe, alebo prenájmu.

V prípade, ak ste sa rozhodli pre kúpu nehnuteľnosti na hypotéku musíte zvážiť všetky finančné okolnosti.

Zobrať si hypotéku je dlhodobí záväzok a v tomto prípade, by ste si mali byť istý, že výška vášho príjmu bude stabilná minimálne 3 roky. Čo sa javí ako doba, po ktorej má vôbec finančný zmysel nehnuteľnosť predať, alebo refinancovať hypotéku.

S týmto rozhodnutím vám môže pomôcť kalkulačka najvýhodnejšej hypotéky.

Pri výpočte, koľko si môžete mesačne dovoliť splácať nezabudnite počítať s ďalšími nákladmi spojenými s vlastníctvom nehnuteľnosti. Medzi základné patria poistenie nehnuteľnosti, daň z nehnuteľnosti a rôzne poplatky na údržbu. Ďalším dôležitým nákladom, ktorý výrazne odkrojí z koláča príjmov sú energie (elektrina a plyn).

Ako získate najlepšiu úrokovú sadzbu na trhu?

Úroková sadzba je cena, ktorú budete musieť zaplatiť každý rok za poskytnutú hypotéku. Zjednodušene povedané je to suma peňazí, ktorú účtuje banka zato, že vám požičala peniaze. Každá úroková sadzba v bankách je vyjadrená v percentách (napríklad 5%). Účtuje sa oproti sume, ktorú dlhujete banke za vašu nehnuteľnosť.

Nie je to to isté, ako ročná percentuálna sadzba, alebo RPMN, ktorú môžete vidieť na každej úverovej ponuke banky. RPMN zohľadňuje ďalšie náklady, ako sú rôzne poplatky a poistné na hypotéku tak, aby odrážala celkové ročné náklady na úver.

Získať najlepšiu úrokovú sadzbu môžete jedine porovnaním ponúk od všetkých bánk a radou skúseného makléra.

Každý skúsený maklér vás zároveň pohodlne prevedie celým procesom kúpy nehnuteľnosti za tých najvýhodnejších podmienok.

Výber správneho úveru na bývanie je rovnako dôležitý, ako výber správneho bývania.

Tí, ktorí kupujú svoju nehnuteľnosť prvýkrát, čelia brutálnemu realitnému a finančnému trhu, preto je rozumné sa poradiť s odborníkmi v realitnom a finančnom trhu.

Čím skôr začnete ísť správnou cestou, tým viac výhod získate!

Autor článku : Ing. Mikuláš Cina

Zdroje:  https://unsplash.com/,  https://www.tatrabanka.sk/    https://www.nytco.com/

Porovnajte nehnuteľnosti